Can Aktan Gözüyle Dünya...

Eski Medeniyetler ve Kültürlerden Post-Modern Ülkelere Yolculuklar...

 


 

 

Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Unutulmaz Yerler

 

Yaşayacak sadece bir hayatımız var, bu yüzden bu güzel dünyayı mümkün olduğunca çok görmeyi kendimize borçluyuz. Çoğumuza yılda bir kere iki hafta kumsalda yatmak artık yeterli gelmiyor. Antik anıtlar, olağanüstü manzaralar, tehlikeli yaban hayatı, yabancı kültürleri, mimariyi ve sanatı görmek istiyoruz – ufkumuzu genişletmemiz için bize bir şans veren yerleri. Ölmeden Önce Görmeniz Gereken Unutulmaz Yerler bu temel varış noktaları ve deneyimleri araştırmanıza yardımcı olacaktır. Uluslararası gezgin ve fotoğrafçı Steve Davey gözde yerlerin arasından kırkını seçerken yıllarca biriktirdiği deneyimlerinden yola çıkmıştır. Tac Mahal ve Alhambra gibi yerlerin bazıları oldukça tanınıyor, ama Kamboçya’daki akıl almaz Angkor Wat Tapınağı ve Namib Çölündeki şaşırtıcı Deat Vlei (Ölü Vlei) kumulları gibi çoğu yer bilinen rotaların çok dışındadır. Venedik ve New York gibi bazılarında yolculuk oldukça rahattır, başkaları daha fazla zorlanma gerektirir – örneğin Etiyopya Laliba’daki kayadan yontulmuş kiliseleri görmek için ıssız bölgelerden geçmek ya da Nepal’de Makalu civarındaki şaşırtıcı Himalaya manzaralarını görmek için yükseklerde dokuz gün yürümek. Gezginler için bir çok ipucu içermesine rağmen bu kitap ne bir gezi kılavuzu ne de bir sondur, iki hafta ya da daha az sürelik bir tatilde ziyaret edilebilecek bir dizi görkemli yeri tanıtacaktır. Özel olarak çekilmiş fotoğraflarla muhteşem bir biçimde sunulmuş halde bu kitap odanızın duvarlarının ötesini düşlemenizi ve dünyanın gerçekten de unutulmaz birkaç yerini ziyaret etmek için zaman ayırmanızı esinleyecektir.

 

- Angkor Wat Kamboçya

– St. Petersburg Rusya

– Havana Küba

- Wat Phra Kaeo Bangkok

- Grand Canyon ABD

- Tac Mahal Hindistan

- Eilean Donan Şatosu İskoçya

- Elhamra İspanya

- Aitutaki Cook Adaları

- Kukulcan Piramitleri Meksika

- Venedik İtalya

- Ölü Vlei Namibya

- Iguassu Şelaleleri Brezilya ve Arjantin

- Petra Ürdün

- College Fiyordu Alaska

- Karnak Tapınağı Mısır

- Rio De Janerio Brezilya

 

 - Taman Negara Yağmur Ormanları Malezya

- Jaisalmer Kalesi Hindistan - Galapagos Adaları Ekvador

- Manhattan Adası ABD - Titicaca Gölü Bolivya ve Peru

- Giverny Fransa

 - Ngorongoro Krateri Tanzanya

- Santorini Yunanistan

- Drakensberg Güney Afrika

- Zanzibar Tanzanya

- Makalu Nepal - Lalibale Etiyopya

 - Machu Picchu Peru

- Uluru Avustralya

- Ghat'lar Varanasi Hindistan

- Büyük Barrier Resifi Avustralya

- Lhasa Tibet - Yangshuo Çin

- Dubrovnik Hırvatistan

- Efes Türkiye

- Shangai Çin

- Semerkant Özbekistan

- Killary Limanı İrlanda.

Görülmesi Gereken Yerler

Unutulmaz yeri, ömür boyu hatırlayacağımız yer, olarak tanımlıyor Steve Davey. Bu tanımla da yetinmiyor, "Varolduğunu keşfettiğiniz anda oraya gitmeniz gerektiğini bildiğiniz ölçüde özel bir yerdir" diyor. Kitapta az bilinen ve görmeyi düşünmediğimiz yerleri de anlatmaya çalışan yazar, seyahatler sırasında bir daha tekrarlanmayacak küçük kişisel hatıralara sahip olmaya da vurgu yapıyor: Mesela, dağlarda mangal için Bedevilere katılması, bir Özbekistan pazarında baharatlar için pazarlık etmesi, büyük bir Tibetli aileyle piknik yapması, bir daha tekrarlanamayacak hatıralar ona göre. Bu deneyimlerin satın alınamayacağını hatırlatıyor. Ve ekliyor: "Umarım bu kitap unutulmaz yerlerden bazılarına gitmenize ve kendinize ait silinmez hatıralara sahip olmanıza yardımcı olur."

EFES ANTİK KENTİ /TÜRKİYE

Efes MÖ 10. ve 11. yüzyıllarda, Yunanlılar tarafından kurulmuş, zaman içinde 200 bin kişilik güçlü bir şehir ve deniz limanına dönüşmüş. Bu dönemde inşa edilen Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor. Şehir MÖ 2. yüzyılda Roma kontrolüne girmiş ve Hıristiyanlığın önemli bir merkezi olmuş. Aziz Yuhanna'nın burada gömülü olduğu söyleniyor. Şehrin görünüşü ve oradaki yaşama dair düşünceyi kolaylaştıracak heykel ve büyük koleksiyonlar Selçuk'taki Efes Müzesi'nde bulunuyor. Şehrin yüzde 10'unun kazılmış olmasına rağmen kalan ayrıntıların zenginliği göz dolduruyor.

TAC MAHAL /AGRA-HİNDİSTAN

Tac Mahal 1632 yılında İmparator Şah Jahan tarafından eşi Mümtaz için yaptırılmış. Yapıt mozele olarak inşa ettirilmiş. Tac Mahal'in düşsel görünümleri Yamuna Nehri üzerine yansıyor. En iyi gün doğumunda görünüyor. En büyük özelliği ışıkla birlikte renk değiştirmesi. Sabahın ilk ışıklarıyla soğuk buğulu bir maviden pembe, soluk altın veya turuncu rengine dönüşüyor. Öğle güneşinin parıltısıyla göz kamaştırıcı beyaz bir renk alıyor.

IGUASSU ŞELALELERİ BREZİLYA-ARJANTİN

Brezilya ve Arjantin sınırında bulunan şelale, bir dizi çağalayanı kapsıyor. Bunlardan biri at nalını andıran ve derin bir yarığa dökülen Şeytan Gırtlağı. Sınırın Brezilya tarafından aşağıya dökülen Santa Maria çağlayanı yarı yolda bir plato tarafından kesiliyor. Bu platonun üstünden de gökkuşağıyla süslenmiş bir yaya yolu geçiyor. Bu şelalenin en büyük özelliği beş duyu organına hitap etmesi. Yaklaştığında bir gümbürtüye dönüşen ses, serinleten su serpintileri ve havayı kenara iten büyük su hacminin yarattığı hırpalayıcı rüzgarlar... Iguassu her iki yandan da ulusal parka dönüştürülen yemyeşil yağmur ormanlarıyla çevrili.COLLEGE FİYORDU ALASKA, ABD

Fiyort 30 km. uzunlukta. Buz dağın tepesinde berrak, yüzeyinde ise turkuvazdan saf bir maviye uzanan geniş bir renk yelpazesine sahip. Fiyort ve buzullarının ebat ve boyunu hesaplamak oldukça zor. Görünüşlerinden on kat daha büyükler. College Fiyordu'nda şaşırtıcı çeşitlilikte bir yaban hayatı var. Gemiyle yapılan seyahatlerde siyah orkaları ve beyaz beluga balinalarını görebilirsiniz.

 

 

KUKULCAN PİRAMİDİ / MEKSİKA

Meksika'nın Yukatan yarımadası üzerindeki Chichen İtza antik Maya ören yerinin merkezinde bulunuyor. Hoş bir simetriye ve etkileyici bir endama sahip. Yapıtın asıl görkemi 1000 yılı aşkın bir süre öncesine dayanan yapımının gizemi. Piramit adeta dev bir takvim. 52 panelden, dokuz düzlükten oluşuyor. Her yüzündeki merdivenlerin 364 basamağı var. En tepedeki kare platform da eklenirse sayı 365 oluyor. Piramitteki en etkileyici görüntülerden biri de gece gündüz eşitliğinde meydana geliyor. Kuzey merdivenine vuran güneş dev bir yılanın yukardan aşağıya sürünmesine ve merdivenin başındaki yılanla birleşmesine neden oluyor. Piramidin başka bir sırrı da içinde daha yaşlı bir piramidin gizli olması.
 


KILLARY LİMANI CONNEMARA - İRLANDA

Son buz çağı sırasında buzullarla dağlar arasına karakterislik U vadilerin oyulmasıyla oluşmuş. Killary Limanı, Galway Kontluğu ile Mayo Kontluğu arasındaki sınırın üzerinde dağlarla denizin buluştuğu yer olarak adlandırılıyor. Liman İrlanda'nın tek fiyordu. Girişinin güneyindeki Envyle'ın kıyısı, sahilleri ve etrafındaki yollar limana, dağlara ve Inishbofin adasına en iyi manzarayı sunuyor.

KARNAK TAPINAĞI LUXOR - MISIR

Karnak Tapınağı, Mısır'daki hayatı temsil ediyor. Sayısız firavunun iktidar merkezi olmuş. Tapınakta bulunan ve Amon'u betimleyen derin oyulmuş hiyeroglifler ve alçak kabartmalar hálá kapalı bulunuyor. Tapınağın iç mekanı geçit boyunca bulunan ızgaralı pencerelerden sızan ışıkla biraz aydınlanıyor. Tapınak Amon, Mut ve Mont olmak üzere üç bölümden oluşuyor. En büyüğü Amon bölümü. Büyük Hipostil Salonu bu bölümün en etkileyici yapısı. Burada II. Ramses'in dev heykeli, III. Ramses'e adanmış dev bir tapınak ve çok sayıda sfenks bulunuyor.

 

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=3725069&tarih=2006-01-16

 

 © COPYRIGHT 2008, ALL RIGHTS RESERVED CANAKTAN.ORG