www.canaktan.net   

AİLE KÖKENİMİZ... NEREDEN GELİYORUZ?

Anne tarafım oldukça kalabalık ve köklü bir aileden geliyor... Dayım İhsan Fikri Sürmeli tarafından yayınlanan bir kitaptaki bilgilere (*) göre kökenlerimiz Kıpçak Türkleri'ne dayanıyor.

Kıpçak Türkleri, Batı Gök Türklerinin bir kolu olarak kabul ediliyor. Orta Asya'dan Kafkasya'ya göç edip ATABEYLER Hanedanını kuran, Kafkasya'dan Anadolu'ya geçip Çıldır'da beylik ve paşalıklarını devam ettiren Kıpçak Türklerine uzanıyor kökenlerimiz... Kaynaklara göre Atabeyler 1578 yılından itibaren Çıldır Beylerbeyliği olarak bugünkü Artvin, Kars, Erzurum ve Gürcistan güneybatı toprakları üzerinde hakimlerdi. Bugün Doğubeyazıt'ta bulunan İshak Paşa Sarayı bu belirtilen sülalenin torunları tarafından yaptırılmıştır. Tarihi kaynaklarda kesin olmamakla beraber İshak Paşa sarayının Paşa sülalesinden gelen Çıldır Valisi İshak Paşa tarafından yaptırıldığı ve inşaatının başka paşalar tarafından devam ettirildiği yazılıdır. İshak Paşa 1792 de vefat ettikten sonra yerine, oğlu Yusuf Paşa geçti. Daha sonra İshak Paşa'nın diğer oğlu Behlül Paşa sancak beyi oldu. 1835 de Behlül Paşa'nın vefatından sonra oğulları Sürmeli Mehmet Paşa ve Mahmut Paşa ile Yusuf Paşa'nın oğlu Mirza bey dedelerinden ve babalarından gelen paşalık ve beyliklerini devam ettirdiler. Ancak resmiyette görev Sürmeli Mehmet Paşa'ya tevdi edildi.

Dayım İhsan Fikri Sürmeli tarafından titizlikle yapılan çalışmaya göre soyumuz bu paşalar sülalesine dayanıyor. Annemin babası Şakir Sürmeli, Sürmeli Mehmet Paşa'nın oğlu Ahmet Paşa'nın oğludur. Şakir dedemin 2 eşinden toplam 6 erkek ve 8 kız çoçuğu olmuştur. Annem, dedemin ilk eşi Şefika Sürmeli'nin kızıdır.

 Baba tarafım ise anne tarafımın tam aksine köklü ve geniş bir aile geçmişine sahip değil... Dedem (babamın babası) İbrahim Aktan ve babaannem Zehra hanım bu hayattan göç edip gittiler.. Her ikisini de hayal meyal hatırlıyorum... İyi insanlardı... Allah rahmet eylesin...

Soyumuz, köklerimiz böyle...

Kaynak: İhsan Fikri Sürmeli,  Atabeyler- Çıldıroğulları İshak Paşa ve Sürmeli Mehmet Paşa Ailesi, İzmir: Anadolu Matbası, 2000.

 
 

© COPYRIGHT 2007 ALL RIGHTS RESERVED CANAKTAN.NET