DİNLERİN DOĞUŞU VE KORKU ÜZERİNE...

 

Korku...

Korkmak...

Hepimiz bir şeylerden korkarız!...

Korkmak,  bir duygu ve tepki olarak insanın doğasında mevcut!...

 

 

“Hepimiz bir şeyden korkarız; korku soyutlanmış halde var olamaz, hep bir şeyle ilintilidir. Kendi korkularınızı biliyor musunuz? İşinizi kaybetmekten, yeterince yiyecek veya paraya sahip olamamaktan, komşularınızın veya toplumun hakkınızda ne düşündüğünden ya da başarılı birisi olamamaktan, toplumdaki yerinizi kaybetmekten, küçümsenmekten veya alay konusu olmaktan duyulan korku; acı ve hastalık, hükmedilme, sevginin ne olduğunu asla bilememe, sevilmeme, eşinizi veya çocuklarınızı kaybetme, ölüm, ölüme benzer bir dünyada yaşama, can sıkıntısı, başkalarının zihinlerindeki imgenize layık olamama, inancınızı yitirme korkusu; bütün bunlar ve sayısız başka korkular.”

Jiddu Krishnamurti

 

İnsanın inanma ihtiyacının kökenlerinde de korku yatmaktadır...

 

Öyle zavallı, zayıf ve korkak yaratılmışız ki, bu korkaklıkla kendimize yüzlerce Tanrı yaratmış ve onun bizi koruması için dualar icat etmişiz! 

 

Kendi kutsal inancınız üzerinden alınganlık yapmayın!

 

Kendi inanç alanınız dışındaki yerlere gidin ve gözlemler yapın!..

 

Örneğin, Hindistan'a gidin semavi dinlerden çok çok daha eskilere uzanan bu kadim dinin korku dolayısıyla nasıl çok-tanrılar yarattığını görün!... Çok dinler ve inançlar yarattığını görün!...

 

 

"Tanrılar yalnızca korku yüzünden icat edilmiş değildir:

Kudret duygusu düşsel hâle geldiği zaman, varlıklar yaratarak rahatlıyordu."

F.Nietzsche

 

“Din hakkında düşünceler doğada tasarlanarak değil, yaşamdaki olaylar sonucunda ortaya çıkan endişeden, insan aklındaki sürekli ümitten ve korkudan doğdu.”

David Hume

 

***

 

Dinlerin ortaya çıkmasını ve büyümesini  bir tek korku kavramı ile açıklamak elbette doğru olmaz... 

 

Kudret...

İktidar..

Kuvvet...

Güç...

İstismar...

Sömürmek...

Alışkanlık...

 

ve daha bir çok faktör...

 

Doğal yaşam ortamında zavallı Homo Sapiens'ler korku dolayısıyla  tanrılar icat ettiler!... Sapienslerin türleri yok oldu ama Tanrılar hala yaşıyor!...