MARY WOLLSTONECRAFT:

KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ, 1792

wollstonecraft1.jpg (10769 bytes)

 

 

Zaman, kadın konusundaki devrimleri etkilemek, kaybettikleri değeri onlara geri kazandırmak ve dünyayı reforme etmek için kendi kendilerini reforme ederek onları insanlığın ve emeğin bir parçası haline getirmek zamanıdır. Zaman, değişmez nitelikteki ahlaki kuralları yerel adetlerden ayırmak zamanıdır. Erkekler yarı-tanrı ise neden onlara hizmet etmeyelim! Ve kadınların ruhlarının değeri hayvanlarınki kadar tartışmalı ise, hatasız içgüdü reddedilirken onların akılları kendilerini idare etmede yeterli ışığı sağlamaya yetmiyorsa, tüm yaratıkların en sefili iseler ve yetenekleri alın yazılarının demir ellerinde ise yaratılıştan eksik olmaya boyun eğmeliler! Bazı inkar edilemez  nedenlere dikkati çekerek onlarla ilgili ilahi takdiri haklı çıkarmak ve böylece insanoğlunun büyük bir kısmını sorumlu ve sorumsuz olarak nitelendirmek ancak ahlak kurallarını kendi isteğine göre yorumlayan kurnaz kimseleri hayrete düşürebilir.

Kaynak: C.Can Aktan ve İ.Yaşar Vural (Derleyen ve Çeviren) , Özgürlük Yazıları, Çizgi Kitabevi, 2003. (Metnin tercümesi Aktan ve Vural tarafından yapılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.)

 Michael Palumbo (Ed.), Human Rights: Meaning and History, Malabar, FL: Robert E. Krieger Publ. Co., 1982. (Mary Wollstonecraft, A Vindication of the Rights of Women, London, 1792, p.84)