DEĞİŞİM İYİ MİDİR ? KÖTÜ MÜDÜR?

"Her şeyin değiştiği, hiç bir şeyin aynı kalmadığı bir dünyada değişime aktif olarak direnmek, atalet ve rehaveti tercih etmek asla ve asla doğru değildir. Değişim kaçınılmazdır... Nietzsche'nin deyimiyle "derisini değiştirmeyen yılan ölür."   İyi ama değişim sonucunda  bir fayda sağlayacağımızı kim bize garanti edebilir ki!... Hem geçmişteki tecrübelerimiz bize değişimin toplumda yeni değişikliklere ihtiyaç gösterdiğini, reform adı altında yapılanların deformasyonlara yol açtığını öğretmemiş midir!... O halde değişime körü körüne inanmak değil, gerçekten bize yarar sağlayacak değişimleri ve reformları gerçekleştirmeliyiz. 

Sizleri düşünmeye sevketmek için aşağıda bazı büyük filozofların görüşlerini aktarıyoruz. Tüm bu sözleri radikal değişimlerin iyi planlanarak uygulanması gerektiğinin önemini vurgulamak için sunuyoruz.

" Değişiklik hep kötülüğe ve zorbalığa yol açar. Bir tek parça bozulunca düzeltilebilir. Her şeyin özündeki bozulma ve çürüme eğiliminin bizi ilkelerimizden uzaklaştırmasına da karşı koyabiliriz, ama koca toplumu yeniden kalıba dökmeye, bu kadar büyük bir yapının temellerini değiştirmeye kalkmak, düzeltecek yerde silip süpürmek, ufak tefek kusurları toptan bir kargaşalıkla düzeltmek, hastalıkları ölümle iyi etmek, 'devleti değiştirmekten çok yıkmak isteyen' kişilerin işidir."

Michel De Montagne

spinoza.JPG (3215 bytes)

"Her şeyi yasa ile düzenlemeye kalkışanlar, reform yapacaklarına deform yapmış olurlar."

Benedictus De Spinoza