WHISTLEBLOWING

WWW.CANAKTAN.ORG

Organizasyonlarda Yasa-Dışı ve Etik-Dışı Davranış ve Eylemlere  Karşı Bir Sivil Erdem,     Ahlaki Tepki ve Vijdani Red Davranışı : WHISTLEBLOWING

 Whistleblowing, üstün bir “sivil erdem” (civic virtue) davranışıdır. Organizasyonda yaşanan yanlış davranış ve eylemlere karşı sessiz kalmak yerine, bunun ortadan kaldırılması için mücadele etmek yüksek bir kişisel sorumluluk ahlakının gereğidir. “Vijdani redçi” (conscientious objectors) olarak adlandırabileceğimiz “whistleblower”lar, maalesef çoğu zaman organizasyonlarda muhtelif şekillerde suçlamalara (hain, gammaz, ispiyoncu, problem çıkaran vs.) maruz kalmakta ve çeşitli risklerle (işten atılma, dışlanma, psikolojik şiddet, aşağılanma, misilleme vs.) karşı karşıya bulunmaktadırlar.

Organizasyonda yaşanan negatif davranış ve eylemleri raporlayan veya açığa çıkaran kişi organizasyona ihanet etmiş bir “hain” suçlamasını asla haketmemektedir; tam aksine o kişi çalıştığı organizasyona yüksek bir aidiyet duygusu ile kendisini bağlı hisseden bir “kurumsal yurttaş davranışı” sergilemektedir. Bu davranış bir  ihanet değil, sadakatin bir sonucudur.

Tam metin makale için tıklayınız:

Coşkun Can Aktan, Organizasyonlarda Yanlış Uygulamalara Karşı  Bir Sivil Erdem, Ahlaki Tepki ve Vijdani Red Davranışı : WHISTLEBLOWING

Çalıştığınız organizasyondaki yasa-dışı ve etik-dışı uygulamalara, haksızlıklara, usulsüzlüklere, suistimallere, adaletsizliklere karşı sessiz kalmayın!... Psikolojik şiddet (mobbing, bullying vs.)  ve diğer türde duygusal tacizlere karşı yapabileceğiniz çok şey var... Gücünüzün farkında olun!..

Web dünyası size bu gücü veriyor!...  İşte size bir örnek: aşağıdaki siteyi tıklayın ve sesinizi duyurun:

http://www.ethicspoint.com/en/default.asp  (Türkçe bölümüne girin..)

Haksız yere hiç bir kimseyi ya da organizasyonu suçlamayın... Whistleblowing, ispiyonculuk değildir.. Dedikodu üretmek ve yaymak hiç değildir...Erdemli davranın ve sadece çözüm bulamadığınız haksızlıkları webde duyurun!...

© COPYRIGHT CANAKTAN.ORG 2007, WHISTLEBLOWING

Bu web sayfasındaki bilgiler C. Can Aktan tarafından yazılan "Whistleblowing" başlığını taşıyan çalışma esas alınarak hazırlanmıştır.

Bu web sayfasındaki bilgilerden yararlanıldığında bilimsel araştırma etik ilkeleri gereğince kaynak gösterilmesi gerekir.  Bu web sayfasındaki metinlerin tamamı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası hükümleri gereğince yazarından yazılı izin alınmaksızın hiç bir şekilde kullanılamaz.